YSK Uzerine…

12 Haziran secimine az bir zaman kala,hayatimizin her gun yeni bir senlikle gececegine emindim;fakat ben daha cok liderlerimizin meydanlarda bizi eglendirecegini dusunurken eglencemiz YSK’dan geldi.

YSK’nin verdigi karar hukuki acidan bir sorun teskil etmemekte,ettigini soylemek ya okudugunu anlamama ya da okumamaya delalet eder. Fakat onemli bir nokta daha var; YSK, her adaya ve/veya partiye hangi evraklarin lazim oldugunu onceden aciklamak ve bu evraklarin o adaylar ve/veya partiler tarafindan kendisine iletilmesini saglamak ile yukumludur. Denetleyici ve duzenleyici kurumlarin gorev tanimlarini yaparken bu hususu atlamaniz mumkun degildir.

Iki kisi var o listede sadece hukuki olarak da  sorun yaratabilecek biri 2007 secimlerinde milletvekilli secilmis olan Gulten Kisanak, bir digeri ise Ertugrul Kurkcu.

Nedeni ise su; Gulten Kisanak (Ozer) gecen secimlerde meclise girdiginde de ayni kizlik soyadina sahipti, oysa YSK’nin gerekceli karari kizlik soyadina gore yapilan sabika kaydi aramasinda sabikasinin bulundugunu ve bu sabika neticesinde hukum giymesinin ardindan milletvekili olabilmesi icin gerekli olan memnu haklarin iadesine iliskin ibrazin YSK’ya iletilmemis olmasi nedeniyle adayliginin reddedildigini bildiriyor. Ilgili suc 1992 yilinda islendigi icin, zaman kavramimiz neticesinde, gecen secimlerde de ayni belgenin ibraz edilmis ve/veya edilmemis olmasi gerekiyor. Belgenin bir kere ibrazi halinde yeniden ibraza gerek yok iken, belge ibraz edilmemis ise neden o zaman sorun olmayan bir sey simdi sorun oluyor sorusuna hukuki mantikla bir aciklama yok. Bu nedenle YSK’nin Gulten Kisanak (Ozer)’in yaptigi “2007 secimlerinde kendilerine sundugum belgeleri aciklasinlar” itirazini degerlendirmesi ve kamuoyunu bilgilendirmesi gerekiyor.

Ikinci sorun ise Ertugrul Kurkcu ile ayni zamanda,ayni maddeden giydigi hukum nedeniyle hapis yatan Sirri Sureyya Oner’in  memnu haklarin geri verilmesi ibrazini teslim etmedigini,bu konuda bir bilgisi de olmadigini soylemesi. O zaman biri aday iken,digerinin adayligi nasil olabilir. Hukuki olarak her ikisinin de aday olamamasi gerekir. Biri aday,digeri degil ise aldiginiz karari hukuk cercevesinde degerlendirmemiz mumkun degildir.

Ayni YSK 2002 secimlerinde, simdi basbakan olan, Recep Tayyip Erdogan’i Istanbul 1. sira milletvekili adayi iken,adayliktan men etmisti. Daha sonra ayni bugun Kemal Kilicdaroglu’nun yaptigi gibi o zamanda Deniz Baykal “Meclisi toplayalim ve yasayi yeniden duzenleyelim”demis ve Recep Tayyip Erdogan’in Siirt’ten  milletvekili olmasini saglayan duzenleme yapilmisti. (Ilgili duzenleme Anayasa’nin 78. maddesine yapilan su eklemedir. )

D. Türkiye Büyük Millet Meclisi Seçimlerinin Geriye Bırakılması ve Ara Seçimleri

– Savaş sebebiyle yeni seçimlerin yapılmasına imkân görülmezse, Türkiye Büyük Millet Meclisi, seçimlerin bir yıl geriye bırakılmasına karar verebilir.
Geri bırakma sebebi ortadan kalkmamışsa, erteleme kararındaki usule göre bu işlem tekrarlanabilir.
Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliklerinde boşalma olması halinde, ara seçime gidilir. Ara seçim, her seçim döneminde bir defa yapılır ve genel seçimden otuz ay geçmedikçe ara seçime gidilemez. Ancak, boşalan üyeliklerin sayısı, üye tamsayısının yüzde beşini bulduğu hallerde, ara seçimlerinin üç ay içinde yapılmasına karar verilir.
Genel seçimlere bir yıl kala, ara seçimi yapılamaz.
(Ek : 27.12.2002 – 4777/2 md.) Yukarıda yazılı hallerden ayrı olarak, bir ilin veya seçim çevresinin, Türkiye Büyük Millet Meclisinde üyesinin kalmaması halinde, boşalmayı takip eden doksan günden sonraki ilk Pazar günü ara seçim yapılır. Bu fıkra gereği yapılacak seçimlerde Anayasanın 127 nci maddesinin üçüncü fıkrası hükmü uygulanmaz.

Kaynak:www.turkhukuksitesi.com/mevzuat.php?mid=5566

Bu konuda hem Deniz Baykal’a hem de Kemal Kilicdaroglu’na milleti ilgilendiren konulara teknokratca degil de demokratca davrandiklari icin tesekkuru borc bilirim.

Bu nedenle YSK’nin yaptiklarindan veya yapmadiklarindan herhangi bir siyasi lideri,siyasi partiyi sorumlu tutmadan once,hukuken hakliligini nobranca kullanmaya kalkisan YSK’nin kime karsi ve nasil sorumlu olmasi gerektigini dusunmeliyiz.

E.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s